Aralık 1, 2022
SPOR YAPMAYI SEVMEKDüzenli olarak egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız, şanslısınız. Araştırmalar, fiziksel olarak aktif kalmanın ömrünüzü ...
SPOR YAPMAYI SEVMEK

Düzenli olarak egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız, şanslısınız. Araştırmalar, fiziksel olarak aktif kalmanın ömrünüzü uzatmaya ve kalp hastalığı, diyabet ve diğer sağlık sorunları riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yaşlandıkça kas kütlesi kaybedersiniz, ancak egzersiz kas yapmanıza yardımcı olur, böylece metabolizmanızı hızlandırabilir ve sağlıklı bir kiloyu da koruyabilirsiniz.

YULAF EZMESİNİ AHUDUDUYLA YEMEK

Çoğu birey günde 14 ila 17 gram lif tüketir. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, bu miktara sadece 10 gram eklemek ve kalp hastalığından ölme riskinizi %17 azaltır. Diyet lifi, toplam ve LDL (“kötü”) kolesterolü düşürmeye, insülin duyarlılığını artırmaya ve kilo kaybını artırmaya yardımcı olur.

Yulaf ezmesinin (yarım fincanı 4 gram lif içerir) 1 fincan ahududu (8 gram lif içerir) eklemek sadece bir öğünde 12 gr lif tüketmenizi sağlar. Lif bakımından zengin diğer güçlü besinler: Yarım fincan %100 kepekli tahıl (8.8 gr), yarım fincan pişmiş mercimek (7.8 gr), yarım fincan pişmiş siyah fasulye (7.5 gr), bir orta boy tatlı patates (4.8 gr), bir küçük armut (4.3 g).

ALDIĞINIZ KALORİLERİ HESAPLAMAK

St. Louis’deki araştırmacılar, günlük kalorilerini 1.400 ila 2.000 arasında sınırlayan kadın ve erkeklerin daha genç olduklarını bildirdiler. Tipik olarak 2.000 ila 3.000 kalorilik bir diyet uygulayanlara oranla yaklaşık %25 daha az kalori alan bu kişiler 15 yaş daha gençler. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent olan çalışma yazarı Luigi Fontana, “Sadece daha az yemek değil, kalori başına en fazla besini almak çok önemli” diyor.

Sebzelere, kepekli tahıllara, yağsız süt ve ete yönelmeye çalışırken beyaz ekmek, asitli içecekler ve şekerden uzak durmaya çalışın. Bu sayede gereksiz kalori alımını azaltıp daha fazla besin açısından zengin yiyecekler yiyebilir ve sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

ÇAY İÇMEK

Hem yeşil hem de siyah çaylar, kan damarlarının gevşemesine ve kalbinizin korunmasına yardımcı olan maddelerden biri olan konsantre kateşin içerir. 40.500’den fazla Japon erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, her gün 5 veya daha fazla bardak yeşil çay içenlerin kalp hastalığı ve felçten ölme riskinin en düşük oranda olduğu görüldü.

Siyah çayı içeren diğer çalışmalar da benzer sonuçlar gösterdi. Kalp sağlığınızı korumaya başlamak için günde sadece 1 veya 2 fincan çaya ihtiyacınız var. Tek dikkat etmeniz gereken ise taze olarak demlenmesi. İçmeye hazır çaylar maalesef aynı sağlık yararlarını sunmayacaktır. Tufts Üniversitesi’nde Beslenme Bilimi ve Politikası Profesörü olan Jeffrey Blumberg, “Çay yapraklarına su eklendiğinde, kateşinleri birkaç gün içinde bozulur” diyor. Ayrıca, bazı araştırmalar süt eklemenin çayın yararlarını ortadan kaldırabileceğini gösteriyor.

ASİTLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURMAK (DİYET OLANLAR DAHİL)

Boston’daki bilim insanları, düzenli olarak her gün bir veya daha fazla diyet kola içmenin metabolik sendrom riskinizi iki katına çıkardığını buldu. Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek insülin seviyeleri ve bel çevresinde aşırı yağ gibi kalp hastalığı şansınızı artıran bir dizi durum ve diyabete neden olabilir. Tansiyon ve kolesterol seviyelerini kontrol etmek, diyabeti önlemek ve sigara içmemek hayatınıza 6 ila 9,5 sağlıklı yıl ekleyebilir.

Buradaki bir suçlu da, kolaya karamel rengini veren ve hayvan çalışmalarında metabolik sendrom riskini artıran katkı maddesidir. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp Profesörü olan Vasan S. Ramachandran, bilim adamlarının ayrıca asitli içecek içenlerin damak zevklerini düzenli olarak doğal veya yapay tatlandırıcılara maruz bıraktıklarının altını çiziyor. Bu nedenle asitli içecekler içen bireylerin kendilerini daha tatlı yiyecekleri tercih etmeye ve aşermeye yönelttiklerini, bunun sonucunda da kilo alabileceklerini söylüyor.

MOR YİYECEKLERİ TÜKETMEK

Üzüm, yaban mersini, çilek gibi yiyeceklerin hepsi, bu derin ve zengin rengi polifenollerden alırlar. Araştırmalara göre, bu bileşikler kalp hastalığı riskini azaltan ve Alzheimer hastalığına karşı da koruma sağlayabilir. Polifenoller kan damarlarını ve arterleri esnek ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Cincinnati Üniversitesi Bilişsel Bozukluklar Merkezi direktörü Robert Krikorian, “Koroner arterleriniz için iyi olan, beyninizin kan damarları için de iyidir” diyor. Ön hayvan çalışmaları, diyetinize kara üzüm eklemenin beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Dahası, yakın tarihli bir insan çalışmasında araştırmacılar, her gün 1 veya daha fazla fincan yaban mersini yemenin beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirerek hafızanızı güçlendirebileceği ortaya çıktı.

HAMBURGERDEN UZAK DURMAK

Ara sıra avuç içi büyüklüğündeKİ sığır veya kuzu eti tüketmek sağlığınızı riske atmaz ancak, haftada 500 gramdan fazla kırmızı et yemek, üçüncü en yaygın tip olan kolorektal kanser riskini artırır. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün önemli bir raporuna göre, günde yenen işlenmiş et (sosisli sandviç, pastırma ve şarküteri gibi) her 100 gramlık porsiyonda kolorektal kanser riski de %42 artıyor.

Uzmanlar, kırmızı ve işlenmiş etlerin neden bu kadar zararlı olduğundan emin değiller, ancak şüphelilerinden biri, et ızgara yapıldığında, tütsülendiğinde veya sertleştirildiğinde ve nitratlar gibi koruyucular eklendiğinde oluşabilen kanserojenler. Beslenme Danışmanı olan Karen Collins, “Ara sıra bir sosisli sandviç yiyebilirsiniz, ancak bunu bir alışkanlık haline getirmeyin” diyor. Ve kırmızı eti ızgara yaptığınızda, önce marine edin, parçaları küçük tutun (kebap boyutunda) ve sık sık çevirin. Bunların tümü kanserojenlerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabolabilir. Son olarak etleri fırınlıyor veya kavuruyorsanız, fırın sıcaklığını 200 derecenin altında tutun.

YÜRÜMEYİ TERCİH ETMEK

2,603 kadın ve erkek üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, günde yaklaşık 30 dakika yürüyenler olarak tanımlanan “fit” insanların, ne kadar vücut yağları olursa olsun, daha az yürüyenlere oranla uzun yaşama olasılıkları daha yüksek. Benzer şekilde, son araştırmalar, aşırı kilolu kadınların günlük rutinlerine sadece 10 dakikalık aktivite ekleyerek kalp sağlığını iyileştirebileceğini söylüyor. Bu nedenle gün içerisinde daha fazla hareket etmenin yollarını bulmak yaşam sürenizi de uzatmanıza yardımcı olabilir.

HORLAMAMAK

Horlama, boğaz dokusu çöktüğü ve hava yolunuzu tıkadığı için kısa bir süre nefes almanıza neden olan bir rahatsızlık olan obstrüktif uyku apnesinin önemli bir belirtisidir. Ağır vakalarda, bu saatte 60 ila 70 kez olabilir. Uyku apnesi yüksek tansiyona, hafıza sorunlarına, kilo alımına ve depresyona neden olabilir. 18 yıllık bir çalışma, horlama sorunu olmayan kişilerin şiddetli apnesi olanlara göre 3 kat daha uzun yaşama olasılığının olduğunu buldu. Horluyorsanız ve gündüz aşırı uyku hali veya ruh hali değişiklikleriniz varsa, bir uyku merkezine sevk hakkında doktorunuza danışmanızda fayda var.

KENDİNİ GENÇ HİSSETMEK

70 yaş ve üstü 500’den fazla erkek ve kadınla yapılan yakın tarihli bir ankette, sağlığı yerinde olan yaşlı insanlar kendini daha genç hissettiğini söyledi. Michigan Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü olan araştırmacı Jacqui Smith, “Genç hissetmek, daha iyi sağlık ve daha uzun bir yaşamla bağlantılıdır” diyor. “Zorlukların üstesinden gelmek için iyimserliği ve motivasyonu artırabilir, bu da stresi azaltmaya ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve sonuçta hastalık riskinizi azaltır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir