Kasım 28, 2022
Kuzey Kore, balistik füze testlerine devam ediyor. üney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey ...
Kuzey Kore, balistik füze testlerine devam ediyor.

üney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin başkent Pyongyang’daki Sunan bölgesinden yerel saatle 01.49’da Japon Denizi istikametine 1 kısa menzilli balistik füze (SRBM) fırlattığı aktarıldı.

Açıklamada, “Ordumuz ABD ile yakın işbirliği içinde tam bir hazırlık duruşunu sürdürüyor” denildi.

Fırlatma öncesinde Kuzey Kore’ye ait 10 savaş uçağının Güney Kore sınırına yakın bir bölgede uçuş yapmış, Güney Kore buna karşılık olarak savaş uçaklarını havalandırmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı, Güney Kore hava kuvvetlerinin F-35A da dahil olmak üzere üstün hava kuvvetleriyle bir acil durum sortisi yürüttüğünü ve bir Kuzey Kore askeri uçağının uçuşuna karşılık gelen orantılı bir yanıt manevrası gerçekleştirildiğini belirtti.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA, Kuzey Kore ordusunun Güney Kore tarafından yapılan topçu ateşinden sonra “güçlü askeri önlemler” aldığını aktardı.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, Kuzey Kore’nin, dün gece yerel saatle 01.47’de Japon Denizi yönüne füze fırlattığını açıkladı.

Bakan Hamada, 50 kilometre irtifayı yakalayan füzenin yaklaşık 650 kilometre seyrederek ulusal münhasır ekonomik bölgenin dışına düştüğü kaydetti.

Füzenin, düzensiz yörüngede yol aldığını kaydeden Hamada, Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne füze fırlatmasının tamamıyla kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hamada, bu olay nedeniyle Pyongyang’a protesto notası verildiğini belirtti.

Hamada, “Kuzey Kore’nin denemelerine tahammül edilemez ve füze teknolojisindeki önemli gelişimi göz ardı edilemez. Kuzey Kore’nin askeri hareketlerini analiz etmek için ABD ile yakın çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Denemeyi kınayan ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore ile “ciddi diyalog arayışının” sürdürüleceğini ancak Pyongyang’ın “angajmanı reddettiğini” kaydetti.

Fırlatma öncesinde, Kuzey Kore Hava Kuvvetlerinin 10’dan fazla savaş uçağının Güney Kore hava sahasının 25 kilometre kuzeyinde uçması dikkati çekti.

Kuzey Kore, yerel saatle 01.00 sularında da Kore Yarımadası ile Çin anakarası arasındaki Sarı Deniz’e 130’a yakın topçu atışı gerçekleştirdi.

Pyongyang yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek 2022 başından bu yana farklı menzillerde 30’a yakın füze denemesi yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir