Aralık 9, 2022
Hollanda’da kadınlara ücretsiz hijyen ürünleri dağıtıldı. BBC News'in aktardığı habere göre hijyenik pedlerden tampona ve adet kabına kadar çok ...

Hollanda’da kadınlara ücretsiz hijyen ürünleri dağıtıldı.

BBC News’in aktardığı habere göre hijyenik pedlerden tampona ve adet kabına kadar çok sayıda ürünü ihtiyaç sahibi kadınlara ulaştıran vakıf, ülke genelinde yaklaşık 60 bin kadının bu hizmetten yararlanacağını belirtiyor.

Geçen yıl aynı dönemde ücretsiz hijyen ürünleri dağıtmak için yaklaşık 200 yardım noktası kuran vakıf, yoğun talep üzerine, bu noktaların sayısını beş kat arttırdı. Vakıf, bu hafta Utrecht kentinde bininci yardım noktasını açtı.

Vakıf sözcüsü, kamu yayıncısı NOS’a, adet ürünlerine ulaşamamanın kadınların hayatını ciddi biçimde etkilediğini belirterek “Örneğin bu nedenle bazen okula gidemiyorlar ve bu çok endişe verici” dedi.

Ücretsiz adet ürünlerine yönelik talebin muazzam bir şekilde arttığını vurgulayan sözcü, özellikle okullardan bu konuda yoğun istek geldiğini söyledi.

Vakfa göre, yüksek enflasyon ve hızla artan enerji fiyatları, orta gelir gruplarının alım gücünü ciddi anlamda etkiliyor. Bu da ücretsiz adet ürünlerine olan talebi arttırıyor.

Vakfın yanı sıra, Hollanda’da son yıllarda çok sayıda belediye de, sınırları içindeki kadınlara icretsiz adet ürünleri yadımında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir