Aralık 1, 2022
Avustralya'daki Curtin Üniversitesi ve Çin'deki Pekin Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Dünya'nın tektonik plakalarının evrimini ve ...
Avustralya’daki Curtin Üniversitesi ve Çin’deki Pekin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Dünya’nın tektonik plakalarının evrimini ve gelecekteki bir süper kıtanın oluşumunu modellemek için bir süper bilgisayar kullandılar. National Science Review dergisi bulgularını 28 Eylül’de yayınladı.

Curtin’s Earth Dynamics Research Group ve School of Earth and Planetary Sciences’da araştırma görevlisi olan baş yazar Dr. Chuan Huang, “Son iki milyar yılda, Dünya’nın kıtaları her 600 milyon yılda bir süper kıta döngüsü olarak bilinen bir süper kıta oluşturmak için çarpıştı. Bu, mevcut kıtaların birkaç yüz milyon yıl sonra tekrar bir araya geleceği anlamına geliyor.” dedi. Bilim insanları, süper kıtaların oluşumunun çok çeşitli şekillerde gerçekleştiğine inanıyor.

Çalışma yazarlarına göre, yaklaşık 320 milyon yıl önce oluşan kara kütlesi Pangea olarak adlandırıldı. 170 milyon ila 180 milyon yıl önce, dinozorların Dünya’da yürüdüğü zaman parçalandı. Çalışma ekibi, tektonik plakaların gücü ve kalınlığı azaldığında, yeni bir süper kıtanın oluşumunun, geçmişte devasa bir kara kütlesini çevreleyen eski bir süper okyanusun kapanmasıyla gerçekleşmesinin daha muhtemel olduğunu buldu. Yılda birkaç santimetre küçülen Pasifik Okyanusu, dinozorlar çağında daraltamaya başladı.

Yeni simülasyona göre, Pasifik Okyanusu’nun mevcut 10.000 kilometre (6,213.7 mil) erişimi 300 milyon yıldan daha kısa bir süre içinde kapanacak.

DEPREMLER BEKLENİYOR
Kıtaların ve okyanusların dağılımındaki değişiklikler, “özellikle okyanus akıntıları kıtaların çarpışmasıyla durdurulduğunda veya kıtalar parçalandığında yeni okyanus akıntıları oluştuğunda” iklimlerde değişikliklere neden olacaktır.

Araştırmacılar ayrıca kıtasal levhalar çarpıştıkça daha fazla deprem bekliyorlar. Araştırmalar, yeni bir süper okyanusla çevrili olacak yeni süper kıtanın, aynı zamanda biyoçeşitliliğinin de azalacağını gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir