Kasım 28, 2022
Bir araştırmaya göre, çok fazla beyaz pirinç tüketimi, uzun vadede kalbiniz için çok şeker tüketmek kadar kötü. İran'daki araştırmacılar ...
Bir araştırmaya göre, çok fazla beyaz pirinç tüketimi, uzun vadede kalbiniz için çok şeker tüketmek kadar kötü. İran’daki araştırmacılar, diyetleri tam tahıllara kıyasla rafine tahıllarda yüksek olan kişilerde kalp hastalığı riskini inceledi.

Daha ince bir doku ve daha uzun raf ömrü sağlamak için işlenmiş rafine tahılları yiyenlerin, orta yaşta koroner arter hastalığına yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular. Baş araştırma yazarı Dr Mohammad Amin Khajavi Gaskarei, bu tahıllarda yüksek bir diyetin verdiği hasarın çok fazla abur cubur yemeye benzer olduğunu söyledi.

Yüksek miktarda sağlıksız ve rafine tahıl tüketmeyi içeren bir diyet, çok fazla sağlıksız şeker ve yağ içeren bir diyet tüketmeye benzer sayılabilir. Rafine edilmiş tahıllar, liflerinden arındırıldıkları için vücut tarafından hızla parçalanır, bu da yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde artışa neden olur.

Zamanla, yüksek kan şekeri kan damarlarına ve kalbi kontrol eden sinirlere zarar verebilir ve arter duvarlarında plak oluşumuna neden olabilir. Kahverengi pirinç, yulaf ve kepekli ekmek gibi tam tahıllar tüm tahılı içerirken, rafine tahıllar öğütülerek işlenmiş un haline getirilir.

Bu işlem, raf ömrünü uzatmak için yapılır, ancak tahılların süreçte önemli besinleri kaybettiği anlamına gelir. Pek çok kraker, puding ve makarna da rafine tahıllardan yapılır.

Çalışmada 1.168 sağlıklı hasta incelendi ve bu veriler, koroner arter hastalığı olan 1.369 hastayla karşılaştırdı.

Katılımcılar, tam ve rafine tahılları ne sıklıkla yediklerini belirlemek için bir gıda sıklığı anketini yanıtladı. Daha fazla rafine tahıl tüketimi, daha yüksek bir PCAD riskiyle bağlantılıyken, daha fazla tam tahıl yemek, riski azalttı.

Dr Gaskarei şunları söyledi: Daha fazla araştırma, küresel olarak rafine tahıl tüketiminde ve genel sağlık üzerindeki etkide bir artış gösterdiğinden, insanları tam tahıl tüketiminin faydaları konusunda teşvik etmenin ve eğitmenin yollarını bulmamız önemlidir.

Çalışma, 7-9 Ekim 2022’de Dubai’deki 13. Emirates Kardiyak Derneği Kongresi ile birlikte American College of Cardiology Middle East 2022’de sunulacak.

2020’de, KAH’a bağlı her 10 ölümden yaklaşık ikisi 65 yaşından küçük yetişkinlerde meydana geldi. Birleşik Krallık’ta her sekiz dakikada bir kişi CAD’den ölüyor ve bu da yılda yaklaşık 66.000 ölüme neden oluyor.

2019 Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Amerikan Kalp Derneği’nin kardiyovasküler hastalıkların birincil önlenmesine ilişkin kılavuzu, tüm yetişkinlerin tam tahılların yanı sıra sebze, meyve, kuruyemiş, protein ve balık kaynakları yemeye odaklanması gerektiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir