Aralık 4, 2022
Oldukça acı verici bir durum olan artrit semptomları, özellikle eklemlerinin şişmesine, hassaslaşmasına, sertleşmesine veya ...
Oldukça acı verici bir durum olan artrit semptomları, özellikle eklemlerinin şişmesine, hassaslaşmasına, sertleşmesine veya iltihaplanmasına neden olur. Kas zayıflığına ve israfına neden olabilir. Net bir tedavisi olmamasına rağmen, beslenme sistemi semptomları büyük oranda hafifletebilir.

Dr. Clare Morrison, potasyum açısından zengin besinlerin artritle mücadelenin en önemli anahtarı olabileceğini belirtti.

Beslenmeyle alınan potasyumun, tuzdaki fazla sodyumun dengelenmesine yardımcı olarak sıvı tutulmasını azaltabileceğini ve kemiklerde, eklemlerde kalsiyumun doğru kullanılmasına yardımcı olduğunu dile getirdi.

Bu durum, düşük potasyum seviyeleri ile romatoid artrit ile arasında bir bağlantı kurulan The Journal of Pain’de yayınlanan bir çalışma ile desteklendi.

Çalışma, romatoid artritli hastaların sağlıklı deneklere göre önemli ölçüde düşük serum potasyum konsantrasyonlarına sahip olduğu tanımlanmış olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın bir parçası olarak, artrit hastası kişilerde, 28 gün boyunca potasyum takviyesi aldıktan sonra, almayanlara kıyasla daha az ağrı yaşandığı tespit edildi.

Potasyum grubunda hastaların yüzde 43,75’i, 28. günde plasebo grubunda yüzde 6.25’e kıyasla yüzde 33 daha düşük ağrı yoğunluğu kriterlerini karşıladı.

Ayrıca, Avrupa Romatoloji Dernekleri İttifakı kriterlerine göre müdahale grubundaki hastaların yüzde 31,25’i orta düzeyde yanıt aldı. Plasebo alan hastalar için karşılık gelen yüzde yüzde 6.25 idi. Potasyum takviyelerinin ağrı yoğunluğunu azalttığı ortaya çıktı.

Ayrıca potasyum takviyeleri satın almak da mümkündür, Dr Morrison diyetinize potasyum seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilecek dört meyve eklemenizi özellikle tavsiye etti.

İyi kaynaklar arasında muz, kavun, portakal ve kayısı bulunduğunu söyleyen Morrison, 100 gram muz, 358 mg potasyum içerirken, aynı miktarda kavun, 267 mg potasyum içerdiğini de sözlerine ekledi. Yüz gram portakalda 181 mg, kayısıda 259 mg potasyum bulunuyor.

Bununla birlikte, kuru kayısı, 1.162mg içeren 100g ile daha fazla potasyum bakımından zengindir.

Romatoid artrit vücudun bağışıklık sistemi etkilenen eklemleri hedef alarak ağrıya ve şişmeye neden olduğunda ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir