Aralık 8, 2022
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna savaşı nedeniyle kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından 300 bin yedek asker orduya ...
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna savaşı nedeniyle kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından 300 bin yedek asker orduya çağırıldı. Birliklerine teslim olan askerler için eğitim noktaları belirlenirken, ilk eğitim alanı Rusya’nın batısındaki Kaliningrad oldu.

Baltık filosu eğitim sahasında toplanan ilk yedek askerler, kıdemli komutanlar tarafından eğitime alındı. Yedek askerlere silah, teknik, taktik, sağlık, iletişim ve konum belirleme gibi eğitimler verildi.

Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük donanma üssü olan Sivastopol’de yedek askerler, eğitimlerinin verileceği merkezlere doğru götürülmeden önce uğurlama töreninde görüntülendi.

AFP’nin Salı günü servis ettiği fotoğraflarda, orduya katılmak için bir araya gelen yedek askerlerin yakınlarıyla vedalaştığı görülüyor.

Bir Rus Ortodoks rahibin ise seferberlik emri alan kişileri toplu ayinle kutsadığı anlar kameralara yansıdı.

TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİMLER VERİLİYOR
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, askerlerin silah ve diğer teçhizatların bakımları konusunda da eğitim aldığı belirtildi. Görüntülerde, yedek askerlere teorik eğitimlerin yanı sıra arazide atış eğitimleri verildiği de görüldü. Yedek askerlere eğitim veren komutanlardan biri ise, “Yedek askerlere kamuflajlarıyla eğitimlere alıyoruz. Saha çalışmalarında silahlı ve teknik eğitimlerimiz oluyor. Ayrıca teorik eğitimlerimizle de askerleri yetiştiriyoruz” dedi.

TESLİM OLMAYANLAR CEZA ALACAK
Birçok Rus, seferberlik ilanının ardından birliklerine teslim olmak yerine Türkiye’de dahil başka ülkelere gitmeye başlamıştı. Havaalanlarında ve komşu ülkelerin sınırlarında yaşanan yoğunluk üzerine kısmi seferberlik kararına uymayanlar için hapis cezalarının da uygulanması yönünde yasa tasarısı hazırlanmıştı.

Rus parlamentosunda kabul edilen yasa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanmıştı. Kremlin Bilgi Servisi’nde yayınlanan kararnameye göre birliklerine teslim olmayan Rus vatandaşları için 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Ayrıca bu suçu tekrarlayanlara da ağır para cezaları verilmesi kararı alınmıştı. Suçu ilk kez işleyenler bir ile 3 milyon ruble arasında para cezasıyla karşılaşabilecek. Suçu tekrarlayanlar ise 8 ile 10 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir