Aralık 4, 2022
Bu tarihi şekillendiren objelerle dolu yer, belki de dünyadaki en alışılmadık ve özel müzelerden biri. İçine kamera gizlenmiş sigara ...
Bu tarihi şekillendiren objelerle dolu yer, belki de dünyadaki en alışılmadık ve özel müzelerden biri. İçine kamera gizlenmiş sigara paketi ve patlayan içki kadehi, buradaki 600 malzemeden yalnızca ikisi…

Usame bin Ladin öldürüldüğünde üzerinde bulunan silahın yanında Saddam Hüseyin’in deri ceketinin yer aldığı müze; ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) Virginia, Langley’de bulunan genel merkezinin içinde bulunuyor. Tabii ki ziyarete açık değil.

CIA’in 75. yılı dolayısıyla düzenlenen koleksiyonu, BBC dahil küçük bir grup gazetecinin ziyaret etmesi için özel bir izin verildi.

Yaklaşık 600 malzemenin arasında içine kamera gizlenmiş sigara paketi, patlayan martini kadehi gibi soğuk savaş döneminde sıkça kullanılan araçların yanı sıra CIA’in ünlü ve hatta kimisi yakın dönemde gerçekleştirilen operasyonlarından bazı detaylar da bulunuyor.

Müzede Usame bin Ladin’in yakalandığı Pakistan, Abbottabad’daki kompleksin modeli de bulunuyor.

Model, dönemin ABD Başkanı Obama’ya 2011 yılında gösterilmiş, Başkan da bin Ladin’in ölümüne yol açan baskın için onay vermişti.

Basın turunu ayarlayan müze direktörü Robert Z Byer, bir şeyleri üç boyutlu olarak görmenin operasyonları planlamak için olduğu kadar siyasilere karar almalarında da yardım ettiğini söylüyor.

Bu sene 30 Temmuz’da başka bir ABD füzesi, bu kez Afganistan’ın başkenti Kabil’de yeni El-Kaide lideri Eymen El-Zevahiri’nin bulunduğu kompleksi vurdu.

DÜNDEN BUGÜNE TERÖRLE MÜCADELE

Müzedeki en yeni eşyalardan biri de ABD Başkanı Biden’a 1 Temmuz 2022’de bu misyonu anlatmak için kullanılan model. Hareketleri aylarca izlenen El-Zevahiri, binanın balkonundayken vurulmuştu.

Müzenin ilk yarısı CIA’in 1947’deki kuruluşundan Soğuk Savaş’a, 11 Eylül 2001 saldırısına kadar kronolojik olarak terörle mücadeleye odaklanıyor. Eşyalar arasında saldırılarda hayatını kaybedenler tarafından bağışlananlar da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir