Aralık 4, 2022
Birçok besin, çiğ tüketildiğinde hiç beklemediğiniz etkilere neden olabiliyor. Masum gördüğünüz o tek lokma, oldukça tehlikeli sonuçlar ...
Birçok besin, çiğ tüketildiğinde hiç beklemediğiniz etkilere neden olabiliyor. Masum gördüğünüz o tek lokma, oldukça tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Peki hangi besinlerin çiğ yenildiğinde sorun olabileceğini biliyor musunuz?

PATATES

En sevilen yiyeceklerden biri olan patates, kızartma, kavurma veya püre halinde, birbirinden farklı şekillerde tüketilebiliyor. Fakat en yanlış tüketim biçimi; çiğ olarak yemekle ilişkili.

YABANİ MANTAR

Uzman Diyetisyen Alexandra Oppenheimer Delvito; “Eğitimli bir uzman olmadan, çiğ veya pişmiş yabani mantarları yemek asla güvenli değildir” diyor.

Asla yenmemesi gereken çiğ patatesler, özellikle yeşile döndülerse içeriğinde bulunan glikoalkaloidler sebebiyle toksik bir birikime neden olabilir. Bu nedenle çiğ patateslerden uzak durmanız büyük önem taşıyor.

Delvito, bir süpermarkette bulabileceğiniz çoğu mantar çeşidini çiğ yemek için güvenli olduğunu belirtiyor, ancak lezzetlerini artırmanın en iyi yolunun baharatlarla ve çeşitli diğer besinlerle bir araya getirmek olduğunu da ekliyor.

YUMURTA

Salmonella bakterilerinin potansiyel bulaş yolu olması nedeniyle yumurtaların çiğ olarak yenmemesi hemen herkes tarafından biliniyor.

Delvito, “Mevcut bakterilerin öldürülmesini sağlamak için yumurtanın 63 °C olan güvenli bir sıcaklıkta pişirilmesi gerekir. Yumurtalar başka malzemelerle karıştırılırsa 71°C’ye kadar pişirilmelidir” diyor.

KIRMIZI ET VE TAVUK

Delvito, restoran menülerindeki sizi çiğ veya az pişmiş et ve kümes hayvanları yememeniz konusunda uyaran dipnotlara her zaman dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. “Etler güvenli bir minimum iç sıcaklığa kadar pişirilmelidir. Kıyma için bu 72°C’dir.

Sığır veya kuzu biftekleri, kızartmalar veya pirzolalar için bu 63°C’dir ve ardından üç dakika dinlenmeye bırakılır. Hindi ve tavuk 74° C’lik bir iç sıcaklığa ulaşmalıdır” diyor Delvito. Aksi taktirde büyük bir risk altında kaldığınızı belirtiyor.

PATLICAN

Patlıcan, pişirilmeden önce, çiğ patateslerde bulunduğu gibi aynı glikoalkaloid bileşiğe sahiptir, ayrıca içeriğindeki solanin de öldürücü değildir, ancak yine de çiğ yemek için ideal değildir.

ACI BADEM

Acı badem siyanojenik bir bitki olarak yetişir, yani siyanür içerir. Bademler pişirildikten veya kavrulduktan sonra sorun teşkil etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir