İlginç gelenek: Kamerun’da dondurulmuş balığın alternatifi isli balık yaygın tüketiliyor

Büyük şehirlerinde sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı ve kırsal bölgelerde hiç elektriğini olmadığı Kamerun’da, balıkları muhafaza …

Büyük şehirlerinde sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı ve kırsal bölgelerde hiç elektriğini olmadığı Kamerun’da, balıkları muhafaza etmek için dondurucuya ihtiyaç duyulmuyor.

Kamerunlular, tuttukları balıkları dondurucu yerine “isleme” yöntemi ile koruyor.

Neredeyse her evin bahçesinde var olan ocaklarda islenen balıklar, 6 ay boyunca oda sıcaklığında muhafaza edilebiliyor.

İsleme yöntemi tüm balıklar için yapılsa da Kamerunlular genelde “Morue” balığını islemeyi tercih ediyor.

Kamerun mutfağının vazgeçilmezlerinden olan isli balık, şehrin bütün pazarlarında da satılıyor.

Kamerun’da is yöntemi yaygın olarak kullanılıyor

Başkent Yaounde sakini İdrissou Mfochive Momafon yaptığı açıklamada, yiyecekleri uzun süre muhafaza edebilmek için is yöntemini tüm Kamerunluların yaygın olarak kullandıklarını ifade etti.

Mfochive, bu yöntemle balığın içinde bulunan sıvısını ve diğer mikropları çıkardıklarını belirterek “Sürekli elektrik kesintisi yaşadığımız için balık isleme bizim için alternatif bir yöntem. Hem muhafaza edilmesi kolay hem çok lezzetli oluyor.” dedi.

Zaman zaman günler süren elektrik kesintileri yaşadıklarının altını çizen Mfochive, “İs yöntemiyle balıkları 6 ay hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan muhafaza edebiliyoruz.” diye konuştu.

“İsli balık ile envai çeşit yemek hazırlayabiliyoruz”

İsli balık satıcısı Aicha Mbouo, Afrika’da isli balık ile çok çeşitli yemek hazırlayabildiklerini belirterek en çok tercih edilen yemeklerin ise “isli balıklı fıstık sosu” ve sebzeli balık yemeği “ero” olduğunu aktardı.

Mbouo, genelde isli balık için Morue balığını tercih ettiğini aktararak “Daha önce yaktığımız ateşin üzerine tuzladığımız balıkları yerleştiriyoruz. Palmiye yapraklarıyla ateşin ve balıkların üzerini kapatıyoruz. Palmiye yapraklarıyla kaplı balıkları yaklaşık 6 saat dumana maruz bırakıyoruz ve isli balıklarımız bu şekilde hazır oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kamerun’da 7’den 70’e herkesin “isli balık” tükettiğini söyleyen Mbouo, pazarda 4 isli balığın 500 frank (0,75 dolar) 8 ve 10’lu balıklıların 1000 franka (1,5 dolar) satıldığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.